A stressz elkerülhetetlen tényező az életünkben, ez alól a kismamák sem kivételek. De ha már elhatalmasodik a nagyfokú idegesség és szorongás, az a gyermek későbbi életére is kihatással lesz. Ezért meg kell próbálnunk legyőzni!
A németországi Konstanz Egyetem kutatói fedezték fel, hogy az anya szervezetében felgyülemlett stressz hatással van a GR, azaz glücokortikoid receptor génre, mely az érzékenység megnövekedéséért felelős. A tanulmány a Translational Psychiatry című szakfolyóiratban jelent meg.
A stresszes terhesség miatt a születendő gyermekbe előre programozódik genetikailag a szorongás, és a későbbi viselkedési problémák, kezdve a magatartási gondoktól egészen a gyermekkori bűnözésig.
Ahogyan vannak boldogsághormonok szervezetünkben, úgy léteznek stresszhormonok is, melyeknek tartós jelenléte bizonyítottan gátolja a gyermek fejlődését, és a méhlepény vérkeringésében is zavart okoznak.
Az ez irányú kutatások már régóta bebizonyították, hogy az a kismama, akinek a szervezetében nagy mennyiségben vannak jelen stressz-hormonok és a terhesség alatt depressziós és feszült volt, annak a gyermeke is nyugtalan, szorongó lesz, és többet fog sírni a születés után. A stressz emellett koraszülést is okozhat, valamint felelős lehet azért, ha egy gyermek kisebb súllyal jön a világra.
A család, a férj megfelelő támogatása, a kiegyensúlyozott életmód, a tornázás és kikapcsolódás sokat segíthetnek a stressz legyőzésében illetve elkerülésében.
Várjuk örömmel és boldogan születendő gyermekünk érkezését!