Gyermekkorban a normális csont-növekedéshez, felnőttként az egészséges csontállomány és csontsűrűség fenn-tartásához nélkülözhetetlen. Különböző kutatások folynak, hogy a D vitamin hiánynak milyen következményei vannak pubertás-korban, illetve milyen szerepe van a különböző rákbetegségekben és az elhízásban.
Napfény hatására termelődik a bőrünkben lévő előanyagából, így a mi éghajlatunkon, a nyári napozás során nem kell a hiányára gondolnunk, legfeljebb télen szükséges gondoskodni a pótlásáról. A kalcium és a foszfor felszívódását segíti, hozzájárulva az erős és szilárd csontozat kialakulásához.
A gyermekkori D-vitamin hiány súlyos következménye az angolkórnak vagy más néven rahitisznak nevezett betegség, melynek során a gyermek csontjai elgörbülnek, mellkasa eltorzul. Ugyanakkor az anyukák sose adjanak gyermeküknek vitaminkészítmény formájában D vitamint, csakis akkor, ha az orvos így rendelkezik, mert ennek a vitaminnak a túladagolása szintén súlyos és maradandó károkat idézhet elő. (A D vitamin zsírban oldódó vitaminok csoportjába tartozik, és főként ezeknél a vitaminoknál kell tartanunk a túladagolás veszélyétől).
D vitamint tartalmaz a máj, a csukamájolaj, vaj, tej, tejszín, tojássárgája. A leggazdagabb forrás a csukamájolaj, amelyből napi egy kiskanálnyi fedezi az ajánlott mennyiséget. D vitamin mellett A vitaminban is gazdag, a kettő együttesen enyhíti a reumás ízületi gyulladás tüneteit. Az időskori csontritkulás megelőzésére és kezelésére is fontos a kombinált kalcium és D vitamin tartalmú kiegészítők fogyasztása.
Ha étrendkiegészítő formájában szedünk D vitamint, ügyeljünk rá, hogy a napi ajánlott 400-600 NE-t (nemzetközi egységet) ne lépjük túl. A túladagolás – a megemelkedett kalciumszint következtében – vesekő kialakulásához vezethet. Extrém magas dózisban – 10000 NE – károsíthatja a vesét.
A legújabb kutatások szerint, ha a D vitaminszint alacsony a pubertáskorú lányok szervezetében, kétszer nagyobb valószínűséggel kezdődik korábban a menstruációjuk.
Szintén gyerekeknél figyelték meg, hogy a legalacsonyabb D vitaminszinttel rendelkezőknél erőteljes testzsír-százalék növekedés tapasztalható, valamint hiánya a testmagasságbeli növekedést is lassítja.
A fogyás és a D vitamin között nincs még egyértelmű kapcsolat, azonban kimutatható, hogy a túlsúlyos embereknek a szervezete kevesebbet tartalmaz ebből a vitaminból.
Az alacsony D vitaminszint bizonyos rákbetegségek kialakulásának esélyét is növeli, például a vastagbélrák vagy a prosztatarák kialakulását. Utóbbi esetben egy elmélet szerint csökkenti az androgén receptorok hatását, melyek többek között a tesztoszteront is stimulálják, melyeknek szerepe van a rák kialakulásában. Ezért fontos a kellő mennyiségű D vitamin bevitel. Ellenben senkinek nem javasolt megelőzésképpen extra mennyiségű pótlásról gondoskodni, ugyanis a Nemzetközi Rákkutató Intézet szerint a nagy dózis éppen növeli egy másik daganatos megbetegedés, a hasnyálmirigyrák kockázatát.
Hogy pontosan milyen szerepe van a D vitaminnak a daganatos megbetegedések kialakulásban és gyógyításában, ennek megfejtésére még várnunk kell.
Addig is főként a kiegyensúlyozott táplálkozással, és mérsékelt napozással gondoskodhatunk arról, hogy a D vitamin ki tudja fejteni a hatását, és erős csontrendszerünk legyen.