Az Alzheimer-kórban szenvedő betegeknél humorterápiával csökkenthetőek a betegséghez köthető gyakorta előforduló agresszív megnyilvánulások. Az akut nyugtalanság (agitáció) kezelésében a vicc, a jókedv olyan hatékonynak bizonyultak, akárcsak a pszichiátriai gyógyszerek.
Amerikai kutatók idősotthonokban lakó demenciában szenvedőknél figyelték meg, hogy azok a lakók, akik hetente aktívan részt vesznek egy kétórás vicces, bohókás, pantomimes, zenés foglalkozáson, jelentősen kisebb mértékben mutatnak agresszív megnyilvánulásokat mind fizikai mind verbális tekintetben.
A kutatók megfigyelései szerint a nevetés 20 százalékkal csökkentette az általános nyugtalanság előfordulását is. Egy-egy ilyen vidám program hatása legalább 14 hétig tartott.
Ami különösen nagy pozitívum, hogy ezeket a változásokat súlyos mellékhatásokat okozó gyógyszerek szedése nélkül el lehetett érni.
A demenciában szenvedők 70-80 százaléka megtapasztalja valamilyen formában a nyugtalanságot, a szorongást, mely járkálás, sikoltozás és ismétlődő viselkedések kísérhetnek.
A tudósok egy olyan idősebb „bohóc” segítségét kérték fel a kísérlethez, akit kifejezetten a humor-alapú terápia elalkalmazására képeztek ki. Hasonlított a módszer a bohócdoktorokéhoz, akik a beteg gyerekeknek lépnek fel, hogy felvidítsák a lelküket.
Az eredmények azt mutatták, hogy a kisebb fokú nyugtalanság a terápia megkezdése után 26 héttel is megmaradt, de a boldogságérzésben és a pozitív magatartásban való előrelépés és lendület elhalványult, amint a kezelés véget ért.
A demenciában szenvedők száma évről-évre nő. Az Egyesült Államokban becslések szerint a következő évtizedben megduplázódik a betegek száma, így a Alzheimer-kórban szenvedők száma is nőni fog.
Forrás: PRLog.Org
Kapcsolódó cikkek:
A B-vitamin lassítja az időskori elbutulást
A C vitamin feloldja az agyban az Alzheimer-kór miatt kiakukuló lerakódásokat
Biztató eredmények az Alzheimer-kutatásban