A fejtetű legfőbb tünetei a viszkető fejbőr, előfordulhat csiklandós érzés is, mintha valami mászna a fejen, és kipirosodott fejbőr a vakarózás miatt, valamint piros kiütések a nyak hátsó részén.
A fejtetű 1-3 mm hosszú, petéit, az ún serkéket pár milliméterre a fejbőrtől rakja le, főként a fül mögötti és a tarkótáji területet kedveli, ahol a hajszálakra nagyon erősen rögzíti ezeket. Eltávolításuk nem könnyű.
– Mivel táplálkoznak a tetvek?
A tevek vért szívnak, szájszervükkel erre specializálódtak.
– Terjesztenek valamilyen betegséget?
Szerencsére nem terjesztenek kórokozókat.
– Tudnak repülni a fejtetvek?
A fejtetvek nem tudnak repülni, szárnyaik nincsenek.
– Elkaphatja-e háziállatunk?
Háziállataink nem kaphatják el, mert a fejtetű csak az embert fertőzi.
– Ha bekenjük hajzselével a hajat, azzal távol tarthatók a tetvek?
Sajnos, a hajzselé nem nyújt védelmet a tetvek ellen. Ajánlatos extra időt tölteni a haj kifésülésével, és hátrakötni lófarokba. Egy kevés mentás spray is segíthet.
– Miért hatástalanok a samponok?
A tetűirtó samponok csak a felnőtt egyedeket képesek megölni. A samponok a rovar központi idegrendszerét támadják. Minthogy a lárváknak még nem alakult ki az idegrendszere, rájuk ezek a szerek hatástalanok. Ezért még ha el is pusztítjuk a felnőtteket, az utódok zavartalanul fejlődnek tovább, és kezdődik a folyamat előlről. Ezért olyan nehéz megszabadulni a fejtetvektől. Ráadásul a samponokban lévő méreganyagokra a tetvek ellenállóvá válhatnak, így a szer használata teljesen eredménytelen is lehet. A legbiztosabb módja a tetvek eltávolításának, ha kézzel szedegetjük le az összes rovart és serkét.
– Otthonunkat is meg kell tisztítani a tetvektől?
Erre nincsen szükség. Ugyanis ha a tetű le is esik a fejről, 24-48 óránál tovább nem képes élni a fejen kívül, ezek az egyedek biztosan elpusztulnak.
– Milyen a fejtetű életciklusa?
Egy nőstény tetű naponta 3-5 petét (serkét) rak le, melyekből 7-10 nap alatt kelnek ki a lárvák. Ezekből további 7-10 nap alatt lesznek ivarérett egyedek, ami után már újabb petéket tudnak lerakni. Egy nőstény körülbelül négy héten keresztül rakja a petéket, ami azt jelenti, hogy egyetlen rovar ez alatt az idő alatt 80-140 petével „gazdagítja”a fejet.
– Uszodában elkapható a fejtetű?
Valójában az úszás nem jelent nagyobb kockázatot a fertőzés szempontjából, mint bármely más tevékenység. A vízben a tetvek nem pusztulnak el, szilárdan kapaszkodnak a hajszálakba, és akár három órát is kibírnak levegő nélkül.
Gyakori tévhitek a fejtetűvel kapcsolatban:
1. A fejtetvesség a rossz higiéniára utal.
Nem igaz, a tevek valójában sokkal jobban kedvelik a tiszta, egészséges hajat és fejbőrt.
2. A fejtetű-irtó szerek teljesen biztonságosak.
Sajnos nem, mérgező szereket tartalmaznak, melyek a fejbőrön át a mi szervezetünkbe is felszívódhatnak.
3. Ha már egyszer volt fejtetűnk, másodszorra már kisebb az esély a fertőzésre.
Valójában éppen az ellenkezője igaz. A tetvek ugyanis olyan illatanyagot hagynak a hajon, ami más tetvek számára azt üzeni, ez egy jó hely, érdemes idejönni táplálékért.
4. Hosszas hajmosás során megfulladnak a tetvek, és lemoshatók a hajról?
A felnőttek három órán át vissza tudják tartani a levegőt, és szorosan kapaszkodnak, a peték pedig olyan erősen oda vannak ragasztva a hajszálhoz, hogy nem moshatók le.
A fejtetvektől nehéz megszabadulni, ezért a legfontosabb, hogy mindenképpen próbáljuk megelőzni a tetvességet.-forrás: PRLog.Org
Kapcsolódó cikk:
Hogyan előzzük meg a fejtetvességet?