Sok állatbarát szeretné, ha kutyája, cicája mellett vadon élő állatok is körülvennék őket. Ennek remek módja, ha kertünket úgy alakítjuk át, hogy vonzó legyen a „látogatók” számára. Ha nincs kertünk, akkor sem kell lemondanunk a kis vendégekről.
Az állatszerető emberek, ha útjukba kerül egy elárvult vagy sérült vadon élő állat vagy fióka, pártfogásba veszik, hazaviszik, és ott nevelgetik.
Ennek viszont súlyos következményei lehetnek. Egyrészt a gondozási ismeretek hiánya miatt a kis állat elpusztul, ami nem csak, hogy szomorú, de még azt is jelenti, hogy a faj egy egyeddel szegényebb lesz, és ez hosszabb távon akár egy egész populáció létszámára is kihatással lehet.
A másik következmény, hogy az állat megszelídül, és annyira hozzászokik az emberhez, hogy többé nem lehet szabadon engedni.
2011-ben egy szelíd hollófióka került a Szegedi Vadasparkba, melyet Tápén találtak. Valaki nyilván otthon nevelte, és a madár megszökött tőle. Valószínűleg már soha nem élhet szabadon.
Ha elárvult vagy bajba került állatot találunk, a legközelebbi nemzeti parkot, állatkertet vagy vadasparkot értesítsük.
Ne vigyük haza őket, inkább csalogassuk őket kertünkbe, ablakunkba, ha a társaságukra vágyunk.
Bogyós termésű cserjék – bodza, galagonya, kökény, fagyal, som – ültetésével ideális fészkelő- és táplálkozó helyet biztosíthatunk az énekesmadarak számára.
Sűrűbb bokrokkal a sünök is a kertbe csalhatók, oda nappal elbújhatnak.
Házilag is könnyen készíthető vagy készen kapható madáretetővel és odúk kihelyezésével akár 30-40 madárfaj is rendszeres vendéggé tehető.
Egy vízzel teli nagyméretű műanyag virágalátét a kertbe kihelyezve ideális itató –és fürdőhely a madarak számára. A kitett vizet a sün is meghálálja.
Ablakpárkányra is kiakaszthatunk etetőt és itatót, különösen a nyári meleg napokon van erre nagy szüksége az állatoknak.
Környezetünk állatbaráttá alakításával megfigyelhetjük az állatok természetes viselkedését, és gyönyörködhetünk bennük, anélkül, hogy túlzottan az emberhez szoktatnánk őket.

Forrás: MME – Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
A fenti képen egy vörösbegy látható.