Ausztrál kutatók szerint a korallok sokkal ellenállóbbak az óceánok savasodásának, mint azt korábban gondolták. Eddig ugyanis a tudományos világ úgy vélte, hogy ezek az élőlények egyre sebezhetőbbé válnak, ahogy a légköri szén-dioxid szint emelkedik, illetve az óceánok vize egyre savasabbá válik. Ám az Ausztrál Nemzeti Egyetem legújabb tanulmánya, melyet a Nagy-korallzátonynál végeztek, egészen mást sugall. Bár a korallok valóban ki vannak téve a klímaváltozás negatív hatásainak, a környezetszennyezésnek, és a túlhalászat következményeinek, az ausztrál kutatók most mégis egy reményteli hírre bukkantak. Az ún. korallos algák olyan növények, melyek úgy viselkednek, akárcsak ragasztók lennének. Egy hasonlattal élve, a zátonyok felépítésénél fontos szerepük van ezeknek, mit cementanyagoknak, miközben a korallt téglának lehet tekinteni ebben a kapcsolatban. A dolomit, ami egy karbonát ásvány, segít megvédeni a zátonyokat az egyre savasodó környezetben, állapította meg az új tanulmány.
A kutatók szerint korábban nagy aggodalomra adott okot az a feltételezés, miszerint a zátonyok felépítésében és a korallok összetapasztásában kulcsfontosságú szerepet játszó korallos algák az elsők között lesznek, melyek a savas környezetben majd feloldódnak. Ez súlyos csapást jelentene a korallok szerkezetére. A dolomitban gazdag korallos algák jelenlétében azonban csaknem tizedére csökken az oldódás sebessége, összehasonlítva a dolomit nélküli algákkal, és ez igen jó hír.
Sok tudós úgy gondolja, hogy a fosszilis tüzelőanyagok égetése során a légkörbe jutó szén-dioxid emelkedő mennyisége okozza az óceánok savasodását. Ennek a folyamatnak minden szilárd vázzal rendelkező állat lehet az első számú kárvallottja, a csigák, kagylók, tengeri csillagok, rákok és tengeri férgek, a korallzátonyok illetve közvetetten az a több száz halfaj, melyeknek a zátonyok adnak otthont.
Az ausztráliai Nagy-korallzátonyt, mely mintegy 2500 km hosszan övezi a kontinens északkeleti partjait, nem csak a savas kémhatás fenyegeti, hanem a környezetszennyezés, a gazdaságból származó vegyszerek, a növekvő hajóforgalom, és a part menti kotrások a kikötők számára.
Ez az egyetlen élő képződmény Földünkön, mely az űrből is látható.-2012.dec. forrás: VOA-Voice of America, fotó: Peterdownunder