
A galagonya a rózsafélék családjába tartozó tövises cserje vagy kis fa. Hazánkban a szárazabb erdőkben találkozhatunk vele.
A Crataegus oxyacantha és a C. monogyna nevű galagonyafajok azok, melyeket gyógyászati célokra is felhasználnak. Ezek a fajok Észak-Európában őshonosak, de szerte a világon megteremnek.
A galagonya termését már az 1. századtól használták szívbetegségek gyógyítására, valamint emésztési és veseproblémákra. Virágának alkoholos kivonata vizelethajtó.
Az utóbbi időkben inkább levele és virága szolgál a szívbetegségek és a szívizom gyengeségének orvoslására. A szívizom elégtelen működése miatt a szív nem pumpál elegendő vért a test többi részébe, ami fáradtságot, gyengeséget okoz, és a fizikai állóképességet és teljesítményt is csökkenti.
A galagonya más szívbetegségek gyógyításában illetve kezelésében is szerepet játszhat, enyhíti a szívkoszorúér-betegség tüneteit, azaz az anginát, melynek fő jele a mellkasi fájdalom. Hatásos lehet szívizomgyulladásra, szabálytalan szívműködésre, ideges szívdobogásra és érelmeszesedés ellen. Isémia (a vérellátás zavara miatt bekövetkező szöveti oxigénhiányos állapot) és magas koleszterinszint esetén is bizonyított a hatékonysága [Am.J.Chin.Med.2005;33(1):1-10)].
A szívbetegségek jelentős kockázati tényezője a magas vérnyomás.A galagonyatea vagy a növény alkoholos kivonatának fogyasztásával csökkenthetjük a vérnyomást, és vele a betegség kialakulásának esélyét. Mindezek a hatások a kutatók szerint a galagonya antioxidáns hatású flavonoidtartalmával állnak összefüggésben.
Érdemes azoknak is fogyasztania, akiknek az átlagos egészséges értéknél csak kissé magasabb a vérnyomása, tehát nem annyival, hogy arra vérnyomáscsökkentő gyógyszert kellene szedni. A növény szárított hatóanyagait kapszula vagy tabletta formájában is beszerezhetjük.
Tudományos bizonyítékok állnak rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy a galagonya levele és virága biztonságos és hatékony gyógymódja az enyhébb szívbetegségeknek. Biztonságosan alkalmazható a legtöbb felnőtt számára, ha kúraszerűen alkalmazzuk, azaz többször, rövidebb ideig. Mellékhatásai – úgy mint fejfájás, gyomorpanaszok és szédülés – ritkán fordulnak elő.
A gyógyszerkölcsönhatások tekintetében nem áll rendelkezésre számottevő vizsgálat, de feltehetően a galagonya számos gyógyszer hatását befolyásolja, különösen a szívproblémákra szedett gyógyszerekét. Ezért ha gyógyszert szedünk, feltétlenül tájékoztassuk orvosunkat, mielőtt galagonyatea vagy kivonat fogyasztásába kezdenénk.-forrás: NCCAM