A citrusfélék közé tartozó növények széles körű biológiai aktivitással rendelkeznek, egyes citrusfajok legismertebb tulajdonságaiként baktérium-, vírus- és gombaellenes, antioxidáns, fájdalomcsillapító, és gyulladáscsökkentő hatásaikat lehet megemlíteni. Az Ázsiában őshonos kis örökzöld fa, a Citrus limon termésének, a citromnak a gyógyászati felhasználása egyidős az emberi civilizációval. A népi gyógyászatban az elhízás, a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, az agyi rendellenességek és egyes daganatos betegségek kezelésére, valamint a vér lipid szintjének csökkentésére használják.
A citrom olajat a termés héjából nyerik, de laboratóriumi kísérletekhez a levélből nyert illóolaj is felhasználható, és antioxidáns hatása így is bizonyított.
A citrom illóolaj kiválóan alkalmazható megfázásos időszakban a levegő fertőtlenítésére, továbbá az immunrendszer működésének fokozására érdemes a szobában aromalámpában párologtatni. Nyugtató, szorongás- és depresszióellenes hatással is rendelkezik.
Megfázáskor érdemes bedörzsölő szerként is használni.
A citrom illóolajos fürdő kiválóan felfrissít, és erősíti a szervezet ellenálló képességét. Gyulladás esetén azonban kerüljük a forró fürdőzést!
Remek bőrápolószerek készíthetőek segítségével. Használhatjuk zsíros bőr ápolására, csökkenti a túlzott faggyútermelést, valamint fokozza a bőr vérkeringését. A pórusokat összehúzza, borotválkozás után is kiváló, mert nyugtat, fertőtlenít. Zsíros, korpás hajon alkalmazva megszünteti a viszketést és a korpásodást. Narancsbőr ellen is bevethetjük, mert simítja és feszesíti a bőrt.
Körmünket is erősíthetjük vele: kézápoló krémünkbe tegyünk két csepp olajat, és masszírozzuk a bőrbe, különösen a körömágyak területén.
Érzékeny bőrűek fokozott körültekintéssel alkalmazzák az illóolajat. Arra is ügyelni kell, hogy mivel a citrom illóolaj fokozza a fényérzékenységet, napozás és szoláriumozás előtt nem szabad a bőrön használni, mert könnyen leéghetünk.
Alkalmazása:
– párologtatás: 4-8 csepp az aromalámpába
– frissítő fürdő: 3-6 csepp egy evőkanálnyi mézben, tejben, tejszínben vagy habfürdőben lekeverve, majd ezután a vízbe téve
– masszázs (frissítő, hűsítő, nyugtató, fájdalomcsillapító): 8-10 csepp 4-5 evőkanál hordozóolajba vagy testápolóba keverve
– zsíros bőr ápolására: egy evőkanál hordozóolajba tegyünk két csepp olajat, keverjük el, és ebből masszírozzunk a bőrbe. Bedörzsöléskor is ezt az arányt alkalmazhatjuk.
– zsíros haj ápolására: annyi samponhoz, amennyit aktuálisan felhasználunk, keverjük az illóolajat 2 evőkanál sampon:3 csepp illóolaj arányban.
Források: 1. J Biomed Biotechnol. 2011; 2011: 678673., 2. Pharmazie. 2011 Aug;66(8):623-7., fotó: Elena Chochkova