Egyes kutatók úgy vélik, hogy a túlzott sófogyasztás is felelős lehet az autoimmun betegségek kialakulásáért, amikor is a szervezet immunrendszere saját, egészséges szövetei és szervei ellen fordul, és pusztítani kezdi azokat. Eddig mintegy száz olyan génvariációt sikerült azonosítani, melyeknek szerepük lehet az autoimmun betegségek – többek között a szklerózis multiplex nevű bénulással járó betegség – létrejöttében.
Ezek a génmutációk bizonyítottan nem öröklődnek, kialakulásukért környezeti tényezők felelősek. A legfőbb kiváltó okok között egy korábbi fertőzés, a D-vitamin hiánya, a dohányzás és az elhízás szerepel.
A Harvard Orvostudományi Egyetem, a Massachusetts-i Broad Intézet valamint a Yale Egyetem kutatóinak legújabb vizsgálatai szerint az étkezési só is okozhat génmutációkat, melyek miatt az immunrendszer saját sejtjei ellen fordul. Ráadásul, aki sok sót fogyaszt, annak a vérében magasabb a gyulladásos T-sejtek száma, mely szintén összefügg az autoimmun betegségek kialakulásával. –forrás: VOA-Voice of America