Az elmúlt 44 ezer évben nem volt olyan magas az átlagos nyári középhőmérséklet a kelet-kanadai sarkvidéken, mint manapság, de nagy valószínűséggel az elmúlt 120 ezer évben sem szökött olyan magasságokba a hőmérséklet, mint napjainkban, állítja egy új tanulmány. A Colorado Egyetem kutatói szerint a kelet-kanadai sarkvidék melegebb a korai holocén korszak hőmérsékleténél is, holott akkor nyaranta az északi féltekét 9 százalékkal nagyobb mennyiségű napenergia érte el, mint ma.
A kutatók úgy vélik, tanulmányuk rámutat arra, hogy a felmelegedés ebben a térségben milyen példátlan mértékű, és nem magyarázható semmilyen természetes folyamattal. A kanadai sarkvidék sosem látott melegedéseéért minden bizonnyal az üvegházhatású gázok légköri mennyiségének növekedése tehető felelőssé. A kutatók a Baffin-sziget olvadó jege alól felbukkanó halott mohatelepeket használták apró kalendáriumként.
Bár az északi-sarkvidék már 1900 óta melegszik, a Baffin-sziget térségében a legjelentősebb hőmérsékletemelkedés csak az 1970-es években indult el. Az elmúlt húsz évben pedig olyan látványos változások mentek végbe, melyek alapján a kutatók azt jósolják, ha a melegedés nem folytatódik, a Baffin-sziget jégsapkái akkor is végleg el fognak tűnni.-forrás: VOA-Voice of America