Ha télen nagy a hideg, akkor bizony még több réteg ruha alatt is didereghet a testünk. A Cell Metabolism szaklapban megjelent új tanulmány szerint a hidegben való reszketés arra készteti a testet, hogy meginduljon az ún. irizin nevű hormon termelődése, ami aktiválja a barna zsírt, azaz a “jó zsírt”, mely égeti a kalóriákat, és segíti a fogyást.
A kutatók szerint a didergés a testedzéshez hasonló módon az izmok összehúzódását váltja ki, ami egyfajta túlélési mechanizmus a hidegben. A testnek ez az “utolsó” válasza a kihűlés ellen.
A vizsgálatban részt vevő önkéntesek szervezetében a fokozatos hőmérsékletcsökkenés hatására annyi irizin termelődött, mintha egy órányi edzésen vettek volna részt. A kutatók hipotézise szerint, ha sikerül megérteni, hogy az irizin hogyan aktiválja a barna zsírt és a kalóriaégetést, akkor az új gyógyszerek felfedezéséhez vezethetne a cukorbetegség és az elhízás elleni harcban. A szkeptikusok azonban úgy vélik, hogy a folyamat hosszú távú következményeit nem ismerjük, ráadásul csak azért, mert a didergés hasonló hatást vált ki a testben, mint a testedzés, még nem jelenti azt, hogy helyettesíthető is vele. -megforrás: VOA-Voice of America, fotó: african_fi