A megfelelő étrend az egyik legfontosabb tényező szívünk egészségének megőrzése szempontjából. A világon 100 milliónál is több olyan felnőtt él, akiknél legalább egy olyan szívbetegség illetve rendellenesség áll fenn, mely megakadályozza a szív normális működését: szívkoszorúér-betegség, szívritmuszavar, fejlődési rendellenességek, fertőzések és szívizom rendellenességek.
A szakértők szerint a leggyakoribb szívbetegségek kialakulásának kockázatát egészséges étrenddel minimálisra csökkenthetjük.
Melyek a legfontosabb irányelvek?
– Ügyeljünk a kalóriabevitelre, tartsuk kordában testsúlyunkat!
– Együnk legalább 4,5 csészényi zöldséget-gyümölcsöt naponta vegyesen sötétzöld, piros és narancssárga színűeket, valamint babot és borsót.
– Húsfogyasztásunkat csökkentsük, illetve egy részét cseréljük le halra, ne hagyjuk ki étrendünkből az olajos halakat se!
– Együnk teljes kiőrlésű gabonából készült kenyeret és péksüteményeket!
– Zsír helyett növényi olajokkal főzzünk!
– A tejtermékek közül válasszuk az alacsonyabb zsírtartalmú készítményeket.
– A nátriumfogyasztást korlátozzuk napi 2300 mg-ra. Akinek magas a vérnyomása, cukorbeteg vagy krónikus veseelégtelenségben szenved, még kevesebbet tanácsos fogasztania, napi maximum 1500 mg-ot. Egy mokkáskanálnyi só körülbelül 1000 mg nátriumot tartalmaz! Ne feledjük, hogy még a zöldségek és gyümölcsök is tartalmaznak nátriumot. A sózott ropogtatnivalók fogyasztásával nagyon hamar átléphetjük az ajánlott napi sófogyasztás mértékét. A közértben az élelmiszerek csomagolásán fel van tüntetve a nátriumtartalom, amiből tájékozódhatunk.
– Az ételek elkészítési módja is sokat számít. Olajban való sütés helyett a húsokat inkább pároljuk, grillezzük vagy roston készítsük el.
– Csökkentsük a cukorfogyasztást!
A késztermékek címkéjét mindig olvassuk el a közértben. A címkén fel van tüntetve a nátrium, a cukor, a telített és a telítetlen zsírok mennyisége. Válasszuk az alacsony cukor- és nátriumtartalmú termékeket, és ügyeljünk arra is, hogy étrendünkben a telített zsírok mennyisége minimális legyen, a telítetlen zsíroké viszont magasabb, mert ezek hozzájárulnak a koleszterinszint csökkenéséhez.
Ezekkel a nem túl nagy étrendbeli változtatásokkal nem csupán szívünk egészségéhez járulunk hozzá, hanem általános egészségi állapotunk javulását is elérhetjük velük.