Sokan azt gondolják, hogy a szívbetegség a férfiak betegsége, és a nőket nem érinti, pedig a szomorú valóság az, hogy a legtöbb nő ebben a betegségben veszti életét, és bárki megbetegedhet.
A legtöbb embernek a szívbetegség hallatán elsőként a mellkasi fájdalom jut eszébe, de nőknél ez a tünet nem mindig jelentkezik, vagy ha mégis, sokkal inkább nehéz, szorító érzésként írják le, és nem fájdalomként. Ráadásul sokszor nem is a mellkas, hanem a hát tájékán érezhető fájdalom. Hátfájdalom esetén általában senki nem gondol szívbetegségre, de nem szabad figyelmen kívül hagyni ezeket a jeleket. Érdemes azonnal orvoshoz fordulni!
Az egyik legjellemzőbb tünet az erős fáradtságérzés, ami kellő mennyiségű alvás ellenére jelentkezhet. A további jellegzetes tünetek, melyek szívbetegségre utalnak:
– légzési nehézség
– gyomorpanaszok, gyomorémelygés
– idegesség és félelemérzet
– újonnan fellépő vagy erősödő fejfájások
– fájdalom a mellkasban
– nehéz, szorító vagy égő érzés a mellkasban
– hátfájdalom a lapockák közötti területen
– fájdalom vagy szorító érzés a mellkasban, mely átterjed az állkapocsra, a nyakra, a vállakra, a fülre, és a karokba is kisugárzik
– hasi fájdalom a köldök felett
A jó hír, hogy tehetünk szívünk egészsége érdekében. Ne várjuk meg, míg segítségre lesz szükségünk, ha ilyen tüneteket tapasztalunk, azonnal keressük fel az orvost!
Hogyan csökkenthetjük a szívbetegség kockázatát?
– tudjuk meg, hogy előfordult-e ilyen betegség a családban
– rendszeresen keressük fel az orvost, legyünk tisztában azzal, hogy mekkora az esélyünk a betegségre
– ne dohányozzunk, és ne is tartózkodjunk füstös helyen
– ellenőrizzük rendszeresen a vérnyomásunkat. A magas vérnyomás gyógyszeres kezelésre szorul. A magas vérnyomást soksztor nevezik csendes gyilkosnak, mert nem okoz tüneteket, viszont növeli a szívbetegség kockázatát. Mindig ellenőriztessük vérnyomásunkat!
– ha cukorbetegek vagyunk, azt is tartsuk kontroll alatt, ne hagyjuk kezeletlenül
– ellenőriztessük a koleszterinszintünket, és ha magas, tegyünk ellene
– legyünk aktívak. A mindennapi séta is csökkenti a szívroham kockázatát
– étkezzünk egészségesen, és tartsuk az ideális testsúlyt
– fogyasszunk kevesebb sót
– ha fogamzásgátló tablettákat szedünk, ne dohányozzunk
– menopauzára szedett hormonokat nem szabad a szívroham megelőzésére bevenni
– a hosszú távú stressz, idegeskedés vagy szomorúság növeli a szívroham esélyét
– ha már volt szívinfarktusa, kezelőorvosával beszélje meg a gyógyszeres kezelést, ugyanis bizonyos gyógyszerek csökkentik az újbóli roham kockázatát
Fontos, hogy odafigyeljünk magunkra és felismerjük a tüneteket. A szív testünk központi motorja, vigyázzunk az egészségére!