Az útifűfélék családjába tartozó lándzsás útifűvel nyáron az utak mentén, a gyomtársulásokban gyakran találkozhatunk. Ez a világszerte elterjedt, értékes növény azonban nem irtani való gyom, hanem értékes gyógynövény. Az egyik leghatékonyabb köhögéscsillapító, mely a téli, megfázásos időszakban nem hiányozhat a házi patikánkból. Gyerekeknek is biztonsággal adhatjuk.
Gyógyszerként levelét és magját használjuk. Hatóanyagai között található az aukubin nevű glikozid, flavonoidok, nyálka, csersav, C-vitamin, kovasav, K vitamin és cink.
A belőle készült sűrű szirup vékony filmréteggel vonja be a fájó, gyulladt torkot, és nem csupán a köhögési ingert csillapítja, hanem a gyulladást is mérsékli. Segít feloldani a letapadt nyálkát, mégpedig nagyon hatásosan és igen gyorsan.
A légúttisztító hatás mellett használhatjuk vizelethajtóként, enyhe hashajtóként, valamint húgyúti fertőzések ellen, mivel az aukubin segíti a húgysav kiválasztását a vesében.
A dohányosok számára is erősen ajánlott a fogyasztása, mert a légutak kitisztíthatóak vele.
Nem csak a torok gyulladására, hanem belső szervek gyulladására is használható, például májgyulladásra.
Külsőleg használva csillapítja a vérzéseket, összehúzza a sebeket, segíti a sebgyógyulást. Mérges rovarok (és mérgező harapások) esetén a levelét alkalmazzák külsőleg, ellenszerként.
Az útifűfélék családjából a lándzsás útifű (Plantago lanceolata) melett a nagy útifüvet (Plantago major) is használják gyógyászati célokra hasonló hatása miatt.
Terhesség és szoptatás idején nagy mennyiségben nem ajánlott a fogyasztása.
Fotó: Kurt Stueber