Már az iskolában megtanuljuk a vitaminokkal kapcsolatban, hogy a legtöbbjük hőre érzékeny, ezért is fontos a zöldségeket és gyümölcsöket nyersen fogyasztani, és nem csak főve. De attól, hogy egy növény bizonyos vitaminokat tartalmaz, nem jelenti azt, hogy a vitaminok teljes mennyisége fel is szívódik és hasznosul szervezetünkben. Örülhetünk, ha egy részük hasznosul.
Az egyik legfontosabb zsírban oldódó vitaminunk, az A-vitamin, nem csak szemünk egészségéhez és a megfelelő látáshoz, hanem az erős immunrendszerhez, az egészséges bőrhöz és a nyálkahártya épségéhez is nélkülözhetetlen. Természetes forrásaiból elővitaminjához, a béta-karotinhoz jutunk hozzá, mely szervezetünkben alakul A-vitaminná.
A béta-karotin egy növényi színanyag, melynek leggazdagabb forrásai a sárga és narancssárga színű zöldségek és gyümölcsök, többek között a sárgarépa, a spenót, a paradicsom, a paprika, vagy a fejes saláta.
A-vitamin hiányában csökken szervezetünk védekezőképessége, szürkületi gyengénlátás (farkasvakság) alakulhat ki, fejlődésben lévő szervezetnél pedig növekedési zavarok léphetnek fel.
Együnk répát, mert abban van az A-vitamin! Hangzik el a gyermekkori szülői jó tanács mindannyiunk életében. Igen, valóban fontos a répafogyasztás, hogy hozzájussunk az elővitaminhoz, csakhogy a béta-karotin esetében nem feltétlenül igaz, hogy a répát nyersen kell ennünk ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk. Ezt már egy nem is olyan friss, 1998-as tanulmány is megállapította, ennek ellenére sokan nem tudják, hogy például a sárgarépát és a spenótot érdemes feldolgoznunk fogyasztás előtt, hogy több béta-karotinhoz jussunk.
Az említett tanulmányban 23 és 36 év közötti nők vettek részt, akik két csoportra voltak osztva, a szerint, hogy ezeket a zöldségeket nyersen vagy hőkezelve és pépesítve fogyasztották. Az eredmény azt mutatta, hogy az egy hónapig tartó vizsgálat után, a hőkezelt répát és spenótot fogyasztók vérében a béta-karotin koncentráció háromszor magasabb volt, mint a nyers zöldségeket fogyasztók vérében, holott mindkét csoport azonos mennyiségű zöldséget fogyasztott el minden nap.
Az eredmény már csak abból a szempontból is jó hír, hogy a párolt és főtt répa sokkal finomabb, és élvezetesebb a fogyasztása, mint nyersen. A pépesítés is fontos része az elkészítésnek, mert ez mechanikailag is megszakítja a növényi sejteket, így a karotinoidok még jobban fel tudnak szívódni a bélrendszerben. Mivel zsírban oldódó vitaminról van szó, ne feledjünk kevéske zsiradékot is hozzátenni az ételhez. –forrás: J Nutr. 1998 May;128(5):913-6., fotó_ Pixabay