Szinte mindenkinél előfordul néha, hogy kiszárad a szája. Ám ha folyamatosan úgy érezzük, mintha „vatta” lenne a szánkban, ne halogassuk tovább a kezelést! A szájszárazság, orvosi nyelven xerostomia akkor lép fel, ha nincsen elegendő nyál a szánkban.
Mikor idegesek vagyunk, a stressz hatására felléphet átmeneti szájszárazság, de ha tartósan fennáll ez a probléma, akkor az valamilyen betegségre is utalhat. Ezért érdemes felkeresni orvosunkat a megfelelő kezelés mielőbbi megkezdése érdekében. Mivel a szájszárazság fogszuvasodáshoz is vezethet, nem árt elmenni a fogorvoshoz sem.
A szájszárazság minden életkorban jelentkezhet, idősebbeknél gyakrabban fordul elő, azonban ez nem természetes velejárója a korosodásnak. Előfordul, hogy a gyógyszerszedés mellékhatásaként jelentkezik a száraz száj. Az antidepresszánsok, antihisztaminok, izomlazítók és magas vérnyomásra szedett gyógyszereknél gyakori mellékhatás. Szintén kiválthat tüneteket a kemoterápiás kezelés, a hormonális változások menopauza és terhesség idején, a HIV/AIDS megbetegedés, a cukorbetegség, a Sjögren-szindróma (autoimmun betegség, melynek során az immunrendszer a test saját szöveteit támadja meg, beleértve a nyáltermelő mirigyeket). Ha éjjel nyitott szájjal alszunk vagy horkolunk, akkor is kiszáradhat a szánk.
A szájszárazság komoly problémát jelent, megnehezíti a beszélést, a rágást a nyelést, de még az étel ízét is megváltoztatja, okozhat torokfájást, rekedtséget és kellemetlen leheletet.
A nyálat három pár nyálmirigy termeli a szájüregben. Ha ezek nem működnek megfelelően, és nem keletkezik elegendő mennyiségű nyál, a száj kiszárad. A nyál kulcsfontosságú szerepet tölt be:
– a rágás, a nyelés és a táplálék megemésztésének folyamatában
– a szájüregi fertőzések megelőzésében a baktériumok számának kontrollálásával
– a fogszuvasodás megelőzésében
Lehetséges kezelési módok:
– az orvos vagy fogorvos ajánlhat speciális szájöblítőt vagy mesterséges nyálat (folyadék, tabletta, zselé vagy spray formájában), más néven nyál helyettesítőt, melyek enyhítik a tüneteket, és segítenek nedvesen tartani a szájüreget, bár a nyálmirigyeket nem ösztönzik nyáltermelésre. A szájszárazságot gyógyszerekkel is lehet kezelni, melyeknél azonban előfordulhatnak mellékhatások.
A hétköznapokban az alábbi tanácsok betartásával enyhíthetünk a tüneteken:
– szomjoltásra igyunk vizet vagy cukormentes üdítőt
– kerüljük a koffeintartalmú italokat, kávét, teát, üdítőt, az alkoholt és a dohányzást
– rágjunk cukormentes rágógumit vagy szopogassunk cukormentes cukorkát
– ne együnk sós és fűszeres ételeket, melyek irritálják a szájat
– párásítsuk otthonunkat radiátorra helyezett agyagedényben lévő vízzel vagy mesterséges párologtató segítségével