Fokozottan ki vannak téve a mérgező arzénnak és a higanynak azok, akik gluténmentesen étkeznek, áll az Epidemiology című nemzetközi járványtani folyóirat egyik cikkében.
A gluténmentes étrend egyre nagyobb népszerűségnek örvend, és bár a gluténérzékenyek száma valóban megsokszorozódott az elmúlt évtizedekben, ma már olyanok is kizárják a glutént az étkezésükből, akik nem érzékenyek erre a gabonafehérjére, mely a búzában, az árpában és a rozsban található.
A gluténmentes diéta népszerűsége annak köszönhető, hogy sokan úgy vélik, segítségével csökkenthetők a szervezetben lévő gyulladások, bár erre egyelőre nincsen tudományos bizonyíték. Az Egyesült Államokban rohamosan terjed a népszerűsége, ma már minden negyedik amerikai kihagyja a glutént az étrendjéből.
A gluténmentes termékek a búzaliszt helyettesítésére gyakran rizslisztet tartalmaznak. A rizsről ismeretes, hogy felhalmozódnak benne bizonyos mérgező fémek, többek között a növényvédőszerekből, talajból és vízből származó higany és arzén. A folyóiratban megjelent tanulmányban gluténmentes étrendet követők vér- és vizeletmintáit vizsgálták meg az arzén és a higanytartalomra vonatkozóan. Az eredmények szerint a gluténmentesen étkezők vizeletében sokkal magasabb volt az arzén, a vérükben pedig a higany mennyisége, azokhoz képest, akik nem gluténmentes diétát követnek. Az arzén szintje csaknem 50 százalékkal, a higany mennyisége 70 százalékkal volt magasabb.
Az eredmények igen egyértelműek, bár a kutatók egyelőre nem tudják, jelent-e nagymértékű egészségi kockázatot a gluténmentes étrend által szervezetbe vitt arzén és higany többletmennyisége. Bár az Egyesült Államokkal ellentétben, Európában, az élelmiszerekben jelen lévő arzén mennyiségére vonatkozóan léteznek szabályozások, így a rizslisztben lévő arzén mennyiségét is vizsgálják.
Az EU 2015-ben módosította korábbi rendeletét az élelmiszerekben előforduló szervetlen arzén mennyiségének felső határértékei tekintetében:
„Mivel a rizs és a rizsalapú élelmiszerek esetében megbízhatóan mutatható ki a szervetlen arzén szintje, az ezekben előforduló szervetlen arzén mennyisége tekintetében indokolt felső határértéket megállapítani. Az arzéntartalom tekintetében több különböző felső határértéket kell megállapítani.” |
„Azon tudományos információk, amelyek szerint szükség van egyedi felső határértekre az előfőzött hántolt rizs esetében, meglehetősen újak. Ezért az egyedi határérték szükségességének megerősítése, illetve annak felülvizsgálata érdekében a tagállamoknak 2018. január 1-ig további adatokat kell gyűjteniük ezen termék arzéntartalmáról.” |
– forrás: Newswise, fotó: Pixabay